Türkiye’de Uzaktan Çalışma Kültürü

Herkese Merhaba,

Malum şu sıralar Covid-19 virüsü gündemin tepesine oturmuş durumda. Tabi hal böyle olunca neredeyse tüm şirketler çalışanlarını uzaktan çalıştırma yoluna gitti. Ancak teknolojiye tam anlamıyla yatırım yapmayı düşünmeyen birçok şirket bu duruma nasıl çözüm bulacaklarını bilemediler.

Aslında bu durum onlar için yıllarca yapmak istemedikleri yatırımların artık kaçınılmaz olduğunu da göstermiş oldu. Tabi malum uzaktan çalışma sadece teknolojik yatırım olarak düşünülmemeli.

Parayı bastık, yazılımı aldık artık uzaktan çalışmaya hazırız düşüncesi ile başlayan çoğu hikâye, yerini maalesef verimsizliklere bırakıyor. Belki de yukarıda bahsettiğim yatırımların yapılmasının gecikmesi bu başarısızlık hikayeleri yüzünden oluyor.

Bu nedenle konuyu isterseniz biraz dilimizin ve tecrübemizin yettiğince yorumlayalım. Şirketler uzaktan çalışma ile ilgili nasıl bir süreç izlemeli, uzaktan çalışma kavramlarını nasıl hayata geçirmeli buna bakalım. Öncelikle uzaktan çalışma kavramının bir kültür olduğundan bahsetmek gerekir. Bu kültürde insanların hem eğitimi hem de kullanılacak araçların seçimi önem arz ediyor. Ayrıca bu süreçleri sadece kriz anı için düşünmemek gerekiyor. Bu nedenle yatırımların normal zamanlarda yapılmasının kriz anlarında avantaja dönüşeceğini bilmek gerekir.

Bu yatırımların hayata geçmesi için en temel ihtiyaç tabi ki de mobil cihazlar. Çalışanlarına en azından bir taşınabilir bilgisayar veremeyen bir şirkette uzaktan çalışmak oldukça zor olacaktır. Bunun en güzel örneğini geçtiğimiz günlerde Twitter’da #uzaktaneğitimistemiyoruz etiketinin trend olmasında gördük. Uzaktan eğitimi hayata geçirme düşüncesinin insanlarda yarattığı olumsuz etkiyi incelediğimizde anladık ki yeterince taşınabilir bilgisayar sahibi değiliz.

Tabi cihazımız olsa bile bu konularda kesinlikle ihtiyacımız olan yazılımı seçmeliyiz. Örneğin ben bu konuda sitede kategorisi de bulunan Microsoft Teams uygulamasını önerebilirim. Üstelik belli özellikleri ücretsiz sunmakta olan bu yazılım ile sesli ve görüntülü arama, anlık mesajlaşma, dosya paylaşımı ve ortak çalışma gibi birçok özellik bulunmakta.  Şu anda işletmelerde en çok kullanılan yazılımların MS Office olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda da MS Teams kullanmanın gerçekten iyi bir yazılım tercihi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Zaten Microsoft bu gücünü şu anda binlerce (belki milyonlarca) evden Teams ile çalışan kişi olmasına rağmen, hizmetlerini kesintisiz devam ettirmesi ile göstermiş durumda. Üstelik hem mobil cihazlarda hem de web uygulaması ile oldukça başarılı ilerliyor.

Tüm bunların yanında Teams üzerinde çalışma ekipleri oluşturabilme, ekiplerin alt kırılımında kanallar açabilme ve kuruluşunuzun dışında üyeleri konuk olarak sisteme dahil etme özelliği de ayrıca bahsedilmesi gereken güçlü özelliklerden. Bu nedenle aslında sadece evden çalışma veya kriz anlarında değil normal zamanlarda da şirketinizdeki çalışma kültürünü geliştirebilecek türden bir uygulama.

Son olarak konuyu da toparlamak gerekirse donanım, yazılım ve çalışma kültürü olmadan geleceğe hazırlıklı olamazsınız. Ne iş yaparsanız yapın işletmenizdeki tüm süreçlerinizde bu yaklaşımı izleyerek verimli şekilde çalışmalar elde edebilir, kriz anlarında hiçbir zaman kesintiye uğramazsınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere… Sevgiyle ve sağlıkla kalın.