MS Excel’de Benzersiz fonksiyonu nedir? Nasıl kullanılır?

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere MS Excel’de yeni duyurulan BENZERSİZ fonksiyonundan bahsetmek istiyorum. MS Office son zamanlarda tüm ürünlerinde olduğu gibi Excel’de de yeni fonksiyonları duyurmaya başladı. Kimi henüz sadece Office Insider (Office’nin geliştirici platformu) üzerinde duyurulmuş olsa da görünüşe göre yakın zamanda birçok iş tek tuş basitliğine inecek.

Ayrıca belirtmek gerekir ki artık fonksiyonlar sandığımızdan daha akıllı olmaya başladılar. Bunu aşağıda anlatmaya çalıştığım benzersiz fonksiyonu ile de görmüş olacağız. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Şimdi gelelim BENZERSİZ fonksiyonuna;

Bazen büyük verilerle çalışırken tekrar eden verilerin olmasını istemeyiz. Hatta öyle ki bunları başka bir sayfaya veya sütuna taşıyıp “Veri” sekmesi altındaki “Yinelenenleri kaldır” aracını kullanırız. Eğer bu işlemi kontrol amaçlı yapmak istiyorsak bu bize zaman kaybettirir. Ek olarak sütun dışında satırlar için de işlem yapmak isteyebiliriz. “Yinelenenleri kaldır” aracı bize bu konuda yardımcı olamayacaktır.  Son olarak dinamik olarak BENZERSİZ değerlere de ihtiyacımız olabilir.

İşte burada BENZERSİZ fonksiyonu ile bu işleri çok kolay biçimde yapabiliriz.

YAZIM KALIBI                    :

=BENZERSİZ(dizi; [by_col]; [exactly_once])

Yukarıdaki yazım kalıbından anlatmak gerekirse BENZERSİZ değerleri alacağımız hücreye gelip eşittir işareti ve BENZERSİZ yazdıktan sonra “TAB” duşu ile fonksiyonumuzu başlatıyoruz. (TAB tuşu fonksiyonun adının bir kısmını yazdıktan sonra tamamlamaya ve fonksiyon adının sonuna parantez işaretini otomatik koyamaya yaramaktadır.)

Daha sonra benzersiz değerleri tespit edeceğimiz veri dizisini seçeriz. Sonrasında noktalı virgül koyarak [by_col] kısmına geçiş yaparız. Eğer verilerimiz bir sütundaysa “DOĞRU”, satırda ise “YANLIŞ” seçeneğini seçeriz. Bu seçimden sonra yine noktalı virgül koyarak [exactly_once] kısmına geçiş yaparız. Bu kısımda seçtiğimiz satır veya sütundaki değerlerin yalnızca bir kez geçen öğelerin gösterilmesini istiyorsanız “DOĞRU”, tüm farklı öğeleri göstermek istiyorsanız “YANLIŞ” seçeneğini seçeriz. (Burada DOĞRU yerine 1 rakamını, YANLIŞ yerine 0 rakamını kullanabilirsiniz.)

Şimdi bunu bir örnekle pekiştirelim. Örneğin elimizde aşağıdaki gibi bir takım listesi var.

Bu listedeki takım isimlerine baktığımız da ise aşağıdaki sayı kadar tekrar ediyorlar.

Bu listedeki her takımın ismini sadece bir kez görmek istiyorsak BENZERSİZ fonksiyonunu aşağıdaki gibi uygulayarak sonuca kolayca gidebiliriz.

Oysaki benzersiz değerleri yalnızca bir kez içeren değerleri göstermek isteseydik aşağıdaki gibi uygulayabilirdik.

Şimdi bu örneğimizi sütun için uygulayalım. Seçtiğimiz sütundaki takımların isimlerini yalnızca bir kez görmek istiyorsak fonksiyonumuzu aşağıdaki gibi uygulayabiliriz.

Benzersiz_36ae6ace7d7d6bd8c.gif

Yine sütunda sadece bir kez geçen takımların isimlerini görmek isteseydik aşağıdaki gibi uygulayabilirdik.

Benzersiz_4.gif

Bu yazımızda size Excel’deki yeni dizi fonksiyonlarından BENZERSİZ fonksiyonunu anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğiyle.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.