SIRALI(SEQUENCE) Fonksiyonu nedir? Ne işe yarar? Diğer formüller ile nasıl kullanılır?

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere yeni çıkan dizi fonksiyonlarından SIRALI fonksiyonundan bahsetmek istiyorum. Bu fonksiyon satır, sütun, başlangıç sayısı ve artış değişkenleri ile çalışmaktadır. Genel anlamdaki görevi verilen satır ve sütun matrisine belirtilen başlangıç ve artış değişkeni kadar sayı üretmektir.

Tabi bu özelliği başka fonksiyonlarla da birleştirilerek daha güçlü bir hâl alabilir. Şimdi öncelikle standart çalışma mantığı ile bir örnek üzerinden fonksiyonumuzu inceleyelim.

YAZIM KALIBI                    :

=SIRALI(Satırlar;[Sütunlar];[başlangıç];[artış])

Diyelim ki; 5 satır ve 5 sütundan oluşan bir hücre matrisine 25 sayısından başlayarak ve 5 artarak sayı girmemiz gerekiyor. Bunu daha önceden her hücreye veri girerek yapmak zorundaydık. (Bir önceki hücre değeri + 5 gibi) Oysa sıralı fonksiyonu verilen örnekte verilen değişkenlere göre 5×5=25 hücreyi kendi doldurmaktadır.

Aslında yukarıdaki örnekte oldukça basit görünen fonksiyonu şimdi birkaç fonksiyon ile destekleyerek gücünü arttıralım.

Örneğin; Bir çalışma tablosu oluşturmak istiyoruz ve bu tablonun Ocak ayından Aralık ayına kadar sütun isimleri olması lazım. Biz de bu ayları hücrelere tek tek yazmadan otomatik oluşturmak istiyoruz. Bunun için METNEÇEVİR fonksiyonu, TARİH fonksiyonu, BUGÜN fonksiyonu ve yazımızın konusu SIRALI fonksiyonunu kullanarak yapabiliriz. (Tabi bunu bir hücreye Ocak yazıp sürükleyerek de yapabilirdik ancak konunun pekişmesi açısından böyle yapıyoruz 😊)

Şimdi A1 hücresine gelin, aşağıdaki formülü yapıştırın ve enter tuşuna basın.

=METNEÇEVİR(TARİH(YIL(BUGÜN());SIRALI(1;12);1);”aaaa”)   

 İşte hepsi bu kadar 😊

Görüldüğü üzere TARİH ve BUGÜN fonksiyonları ile günümüz yılını tespit ettik. SIRALI fonksiyonu ile 1. aydan başlayarak 12. Ay’a kadar sütunları ürettik, METNEÇEVİR fonksiyonu ile oluşturduğumuz tarihlerin isimlerini sütun başlıklarına çevirdik.

Sizler de ihtiyaçlarınıza göre bu formülü kullanabilir hem zamandan hem de karmaşadan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 Faydalı olması dileğiyle.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.