Filtre/Filter fonksiyonu nedir? Nasıl kullanılır?

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere MS Excel’in yeni çıkan dizi fonksiyonlarından FİLTRE (FILTER) fonksiyonundan bahsetmek istiyorum.  Adından da anlaşılacağı üzere bu fonksiyon belirlenmiş olacağınız kriterlere göre filtreleme işlemi uygulamak için tasarlanmıştır. Fonksiyonun en can alıcı özelliği belirli bir aralıktaki verileri taşıyabilmesidir. Ayrıca bu fonksiyonu diğer başka fonksiyonlarla birlikte kullanarak uzun zaman harcayacağınız birçok süzme işlemini kolayca yapabilir, dinamik işlemler oluşturabilirsiniz.

YAZIM KALIBI                    :

=FİLTRE(Dizi,ekle,[boşsa])

Dizi: Verileri filtreleyeceğimiz tablo aralığı.

Ekle: Filtreleme kriterinin belirtileceği sütun.

[boşsa]: Dizidekitüm değerler boşsa getirilecek değer.(zorunlu değil)

Şimdi konuyu bir örnek ile detaylandıralım;

Diyelim ki elimizde aşağıdaki gibi bir liste var. Bu listede çalışanları belirteceğimiz bölüme göre filtrelememiz gerekiyor.


Bunun için önce filtreyi uygulayacağımız boş bir hücreye geliriz. Eşittir işareti ile başlayarak FİLTRE fonksiyonu yazıp parantezimizi açarız. Daha sonra Dizi kısmına filtrelenecek tablomuzu belirtiriz. (Fare ile seçerek) Tablomuzu belirttikten sonra noktalı virgül koyarak Ekle kısmına geçiş yaparız. Buraya ise filtreleme kısıtlarımız olan sütunu yani Bölüm sütununu seçeriz. Bu seçimi sınırlamak için seçim başvurusunun sonuna eşittir işareti koyup ilgili bölümü ifade ederiz. Bu işlemden sonra ister parantezi kapatıp fonksiyonumuzu sonlandırabilir ister noktalı virgül kullanarak boşsa kısmına geçebiliriz.


Yukarıdaki gibi fonksiyonu uyguladığımızda tablomuz aşağıdaki görüleceği gibi filtrelenecektir.

Sizler de ihtiyaçlarınıza göre bu formülü kullanabilir hem zamandan hem de karmaşadan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 Faydalı olması dileğiyle.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.